Žasnout, smát se, brečet

25. června 2006 v 21:51 | Nabarvené ptáče |  PODIVNĚJŠÍ NEŽ RÁJ
Jako na státní svátek amerického režiséra Franka Darabonta to vypadalo včera podle toho, co vysílaly české televize. Veřejnoprávní televize i soukromá Nova zařadily na včerejší večer dva Darabontovy vynikající snímky, shodou okolností jsou oba z vězeňského prostředí. Zatímco Nova vysílala mladší Zelenou míli, na ČT1 bylo možné sledovat opus Vykoupení z věznice Shawshank, který proběhl na našich obrazovkách už mnohokrát.
Oba filmy toho mají strašně moc společného. I to, že když jsem je viděl poprvé, oba mě rozbrečely. Vykoupení jsem si oplakal doma u televize, Zelenou míli jsem ale viděl v předpremiéře v rámci Filmového semináře během studia v Praze. Sledovali jsme to v kinosále Muzea Policie ČR u Nuseláku, sál byl nabitý studenty a já měl co dělat, aby na mě nebylo poznat, že bulím. "Rozněžnilo" mě hlavně počínání obrovitého černocha Johna Coffeye v podání Michaela Duncana.

I postupné prožívání u obou filmů jsem měl podobné. Chvilkama žasneš, chvilkama se směješ, chvilkama brečíš a chvilkama zaživaš všechny pocity najednou. A důležité u Zelené míle, a to jsem si potvrdil i u jiných - je nedat na první dojem. Film má možná trochu zdlouhavý rozjezd, kterým se nesmíš nechat odradit, ale pak už z něho neodtrhneš oči. A když pak o filmu po jeho skončení přemýšlíš, přijdeš na to, že ten pomalý rozjezd nebyl ke škodě filmu.
Kromě společného režiséra či vězeňského prostředí mají oba snímky společné i další slavné jméno - Stephen King. Americký velmistr nejen literárního hororu je autorem předloh k oběma filmům a v obou případech jde o předlohy, které pro něho nejsou typické. Což platí zejména u Vykoupení z věznice Shawshank, které novináři nazvali ódou na přátelství, naději a moudrost. Zelená míle už obsahuje některé strašidelné scény (nepovedená poprava) i zázračné momenty (schopnosti obrovitého černocha) ála Stephen King, i přesto to není jeho typická látka, navzdory tomu ale geniálně zpracovaná.
Režisér Darabont si podle mě po úspěchu Vykoupení z věznice Shawshank vybral pro velmi podobnopu Zelenou míli také typově velmi podobného představitele hlavního hrdiny. Zatímco ve Vykoupení si zahrál asi svou nejslavnější roli Tim Robbins, do zelené míle přizval Darabont Robbinsovi velmi podobného Toma Hankse.
Kromě herců si v obou filmech - vhledem k vězeňskému prostředí - zahrála i myš. Zatímco ve Vykoupení proběhne tento hlodavec jen záběrem, v Zelené míli má důležitou roli, která posouvá děj.
Na tiscali.cz jsem našel pár vět k Zelené míli: "Dramatický příběh starý přes 60 let ožívá v režii Franka Darabonta.Stejně jako svůj velmi úspěšný film Vykoupení z věznice Shawshank jej Darabont opět umístil do prostředí věznice. V hlavní roli se tentokrát objevuje oscarový Tom Hanks a autorem literární předlohy není nikdo menší, nežli vynikající spisovatel Stephen King. Vypravěčem příběhu je stařičký Paul Edgecombo, který tráví podzim svého života v domově s pečovatelskou službou a nad starým filmem s Fredem Astairem se mu vybavují vlastní životní osudy a zejména traumatizující zkušenost z věznice,kde sloužil jako dozorce, o čemž doposud nikomu nevypravoval. Snímek, vyprávějící o utrpení i o zázracích kolem nás a v nás, byl již nominován na řadu významných cen a zdá se, že jei horkým favoritem na některá z oscarových ocenění. Mentalita těžkých zločinců, hrůzostrašné prostředí a úděsná atmosféra v období " čekání na smrt " i tragika možnosti, že obviněný je nevinný a přesto zemře a věčné dilema kolem rozhodování o trestu smrti jsou strhujícím způsobem přeneseny do tohoto brilantního filmového příběhu, v němž podává mimořádný herecký výkon nejen Tom Hanks, ale i Michael Duncan v roli černého obra, za níž byl nominován na Zlatý glóbus.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 imagine imagine | Web | 27. června 2006 v 1:20 | Reagovat

Zelená míle patří mezi mý nejoblíbenější filmy

nejvíc mě zasáhl ten kontrast mezi statností jeho postavy a křehkostí jeho duše

2 Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče | 27. června 2006 v 2:18 | Reagovat

Jasně, to je pravda. I když nám statným  ta křehkost přijde úplně normální :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama