Velmi, velmi uvěřitelný příběh

16. června 2006 v 18:05 | Nabarvené ptáče
Není to tak dávno, co v televizi - a jestli se nepletu, tak ke škodě mnohých na ČT2 - běžel film Akce Jelcin. Viděl jsem ho už myslím podruhé.. Všem můžu vřele doporučit. Na webu o něm někdo napsal "Velmi, velmi uvěřitelný a přitom velmi vtipný příběh o třech volebních manažerech z USA najatých na volby v Rusku. Stopáž tak akorát, aby se člověk nezačal nudit, vtipy těžící hlavně z rozdílů mezi Rusy a Američany, mix tří známých amerických herců (pohodové civilní výkony) a pro nás neznámých ruských herců a také trošku té politiky a volebních triků." Tak pod to se můžu podpesat.
Pro nás je ten film nejzajímavější asi právě proto, že těží právě z rozdílů mezi Američany a Rusy, a my - kteří stojíme mimo oba národy - si je proto můžeme náležitě vychutnat bez předsudků. Ostatně my historicky ani tak nestojíme mimo oba národy, ale spíše přesně mezi nimi, respektive mezi ruským a americkým vlivem.
Na film jsem si vzpomněl, když jsem se dočetl, že 12. června uplynulo 15 let, od doby, kdy byl Boris Jelcin zvolen ruským prezidentem, tedy přesněji prezidentem Ruské federace.

V té době - 12. června 1991 - totiž ještě existovalo sovětské impérium, jehož prezidentem byl Michail Gorbačov. Jeho (impéria i Gorbačova) vliv už v té době ale upadal.
Dokumentuji, že wikipedické heslo (v tuhle chvíli bohužel dost chabé) o Jelcinovi je tady. Pro zajímavost: například okolnosti tehdejších voleb a pozdějšího puče popisuje text "Vývoj demokracie v Rusku".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama