Taky bych chtěl mít svoji planetku

16. června 2006 v 18:30 | Nabarvené ptáče
Po někom je pojmenovaná ulice, po někom město, něčí jméno často nesou nesou vynálezy, Jára Cimrman má svoji cyklostezku, ale já jsem si našel člověka, po kterém je pojmenovaná planetka. Má číslo 1913 a jmenuje se prostě SEKANINA. Nejmenuje se jen tak, jméno dostala po světově proslulém českém astronomovi Zdeňku Sekaninovi, který je známý především svým výzkumem komet.
Ve stručnosti se dá příběh muže, který v pondělí 12. června oslavil sedmdesátiny, popsat takto: Zdeněk Sekanina se narodil r. 1936 v Mladé Boleslavi. Vystudoval astronomii na UK v Praze a pracoval nejprve na Štefánikově hvězdárně v Praze, dále na MFF UK a posléze na zahraničních ústavech v Liege v Belgii, Harvardově universitě v Cambridgi (USA) a nyní pracuje v JPL. Patří k nejvýznamnějším světovým odborníkům ve výzkumu drobných těles sluneční soustavy, a především komet. Podílel se na mezinárodních kampaních sledování komet Halley a Shoemaker-Levy 9 a na projektu kosmické sondy Stardust. V poslední době vzbudily velkou pozornost jeho objevné studie Kreutzovy rodiny komet, založené na pozorováních ze sluneční sondy SOHO, což bude předmětem pražské přednášky. Dr. Sekanina je zahraničním čestným členem Učené společnosti ČR a je po něm pojmenována planetka č. 1913.

S takovým člověk bych chtěl dělat rozhovor, to je takřka nad všechny komety jasné, že pan Sekanina je nesmírně zajímavý člověk. Něco se o něm dozvědět je možné tady nebo zde.
Taky bych chtěl mít svoji planetku. Mě by ale nestačilo, aby se po mně jen jmenovala, já bych se na ní chtěl i odstěhovat. Nechal bych si ale také stále nějaké závazky na Zemi, abych se sem mohl vracet a hlavně často mezplanetárně cestovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama