Nabarvené ptáče aneb Byl jsem přitom

5. června 2006 v 17:32 | Nabarvené ptáče
Z obyčejného zahradníka, který nikdy nevytáhl paty z domu, ve kterém žil, se stala mediální hvězda. Média udělala z jeho řečí o práci na zahradě posvátné odpovědi na důležité společenské otázky. Takový je příběh muže řečeného Příhoda. Tento příběh se asi nikdy skutečně nestal, ale vypráví o něm novela Byl jsem přitom, jejímž autorem je americký spisovatel polského původu Jerzy Kosinski.
"Příběh muže řečeného Příhoda je nepochybně podobenstvím o roli masových médií v životě společnosti a zoufalým útokem na procesy "vytváření obrazů" (imagemaking) politických osobností v médiích. Je to však současně i odevzdaná výpověď o člověku, který se nemůže dobrat vlastní identity, je mezi ostatními lidmi ztracen a uchyluje se k prostředí, jehož řád dokáže pochopit - v tomto případě k televizi," napsal v doslovu ke knize Byl jsem při tom její překladatel Jan Jirák (mj. odborník na problematiku médií z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na UK FSV.)
Kosinského dílo je pro tento blog malou inspirací. Pohledem do zákulisí politického a společenského života v regionu chce trochu nabourat mediální realitu, která je pak z místních novin, rozhlasu či televize čtenáři, posluchači či divákovi předkládána. Běžnými deníkovými záznamy by blog navíc mohl jeho autorovi pomoci se najít.
Jerzy Kosinski se stal uznávaným autorem především díky románu Nabarvené ptáče. Byť s obsahem této knihy (popisuje hrůzyplnou pouť malého chlapce během nacistického řádění za druhé světové války) nemá blog přímou spojitost, právě její název si vypůjčil. Je to odkaz ke Kosinskému a k jeho dílu. Obě zmíněné knihy rozhodně stojí za přečtení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama