Poklona, pane Smejkale

7. června 2006 v 23:51 | Nabarvené ptáče |  PÍŠE PTÁ CHE
Česká Lípa bude mít nového čestného občana. Kdo jím bude, mi bylo jasné, už když nám to starostka před časem oznamovala na tiskovce s tím, že jméno zatím nemůže prozradit. Nikdo jiný než pan Ladislav Smejkal, historik českolipského Vlastivědného muzea a galerie si to nezaslouží. Čeho si na něm Česká Lípa nejvíce cení, to nechám zaznít z oficiální tiskové zprávy. Já k tomu mohu především dodat, že bez pana Smejkala a jeho neuvěřitelných znalostí a zasvěcenosti by nevzniknul nejeden můj článek. Tedy možná by vzniknul, ale byl by tak chudý, prázdný a bez důležitých souvislostí, že bych se styděl ho pustit do novin. Možná právě ty historické souvislosti se mi od pana Smejakala nejvíce líbí. Obyčejný článek dokážou najednou udělat hodně zajímavým. Proto jsem pana Smejkala kontaktoval častokrát.
Kdysi jsem s ním dělal rozhovor i u něj doma, asi dvakrát jsme spolu seděli v prázdné muzejní klubovně a on mi tam povídal o věcech, které jsem potřeboval do důležitého tématu. To je na něm další úžasná věc: on se tak krásně poslouchá. Z onoho jednoho sezení v muzejní klubovně se mi vůbec nechtělo odejít. Chtělo se mi tam dál sedět a poslouchat ho. Ale oba nás tlačil čas, a tak jsme museli skončit. Nikdy mě také neodmítnul, vždy ochotně odpověděl. A hlavně: vždy odpověděl hned. Můžete se ptát na cokoliv a pan Smejkal na vše odpoví, všechno vysype jako z rukávu. A to se přitom setkávám i slidmi, kteří na jednu jedinou otázku nedokáží hned odpovědět a chtějí ještě, abych jim ji poslal e-mailem. Jen mě strašně mrzí, že jsem letos nestihnul ještě ani jednu literárně-historickou přednášku pana Smejkala v českolipské knihovně. To je jedna z mých největších ztrát v letošním roce.
Tady je část z oficiální tiskové zprávy:
"Pana Smejkala si nesmírně vážím. Velice si cením také toho, že zastupitelstvo tímto způsobem dokázalo ocenit především jeho osvětovou práci v oblasti novodobých dějin, kterou významnou měrou přispěl k rozvoji společnosti v České Lípě a dále také za jeho dlouholetou práci odbornou, jíž účinně pomohl začlenit naše město a českolipský region do kontextu kulturně - historických celonárodních a středoevropských souvislostí," uvádí starostka města Česká Lípa Hana Moudrá. Ocenění v podobě pamětního listu a umělecké plakety převezme Mgr. Smejkal z rukou starostky v rámci letních městských slavností dne 24. června. Slavnosti jsou v letošním roce spjaty s 625. výročím udělení prvních privilegií městu Česká Lípa."
Mgr. Smejkal vykonává již od roku 1969 funkci historika ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě. Zároveň působí v celé řadě neziskových organizací, spolupracuje s českolipskými školami, městskou knihovnou a v neposlední řadě rovněž s městem Česká Lípa. Odbornou muzejní práci dále doplňuje osvětovou činností, kterou popularizuje vlastní historii města a regionu, stejně tak jako jeho významné osobnosti. S jeho dlouholetou muzejní prací přímo souvisí i realizace úspěšných výstav. Neodmyslitelná je jeho publikační činnost. Z odborných publikací, které jsou jeho dílem, či na kterých se nemalou měrou podílel, se jedná například o díla Z dějin České Lípy, Stará Česká Lípa, Českou Lípou krok za krokem, Soupis legionářů Českolipska 1914 - 1920, Město Žandov a blízké okolí. Velké oblibě se dále těší jeho činnost přednášková. Dlouhodobě působí jako lektor Akademie J.A.Komenského, mnoho času věnuje přípravám přednášek pro Vlastivědný spolek Českolipska a Klub přátel muzea.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama