Pohled do cizí kuchyně

10. června 2006 v 11:26 | Nabarvené ptáče |  PÍŠE PTÁ CHE
Jak jsem už tady nedávno psal, Českolipský deník jde kvalitativně výrazně nahoru. Už jsem naznačil, že novou šéfredaktorku osobně znám a kdybych se tu k ní měl vyjádřit naplno, nebyla by to hezká slova. I přesto musím uznat, že s jejím nástupem se deník mimořádně (a konečně!) zlepšil. Včera znovu potvrdili, že důležitému článku už umí dát potřebný prostor i správné místo na titulní stránce. Ještě nedávno některé supertexty běžně zazdívali...
Jako správný rejpálek jsem si ale přece jenom něco našel. Tak třeba už zmíněný otvírák jejich okresní jedničky. Titulek Smrt úřadovala na silnici u Nového Boru je klišoidní. Smrt úřadovala je fakt děsný. Podtitulek "Dvacetiletá spolujezdkyně nepřežila na křižovatce boční střet se sanitkou" je špatný. Mnohem lepší by v tomto případě bylo "nepřežila boční náraz sanitky". Takhle to vypadá, jako kdyby sanita nenarazila do boku auta, ale do boku té spolujezdkyně.
Je to zpravodajský článek, ale obsahuje hodnotící prvky (např. trestuhodná nedbalost). To je stará nemoc Českolipského deníku. Často nad aktéry určitého dění vynáší soudy, ještě dřív, než samotný opravdový soud. Jestli si ten řidič zasllouží trest, by měl rozhodnout právě soud, a nikoli redaktor Českolipského deníku.
V textu jsou také hodně krkolomné věty "Viník vjel do křižovatky a došlo k bočnímu střetu, kdy sanitka narazila do pravého boku osobního auta." Nebo poněkud nepřehledné spojení "čelní náraz do boku" (není to spíš boční náraz?)
Další klišoidní věta, která se používá snad už jenom v Českolipském deníku je "utrpěla..mnohačetná zranění, která se neslučovala s životními funcemi." Ostatně děsivý by bylo, i kdyby utrpěla mnohačetná zranění, která se slučují s životními funkcemi.
Další článek si raději vystřihnu, neboť jeho titulek patří mezi kuriozitky. A zní: Bezpříspěvkoví dárci krve získají ocenění. Bezpříspěvkoví dárci jsou báječní.
Jinak jsou ty noviny obsahově i graficky nadprůměrné. Předtím se mi dlouho nestalo, že by se mi vydání Českolipského deníku líbilo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama