Norové se zalekli oslavování Lenina

25. června 2006 v 18:00 | Nabarvené ptáče |  Z PTAČÍ PERSPEKTIVY
Slavnosti našeho města měly být velkolepé. Alespoň to tvrdil titulek článku, který vyprodukovala místní radnice. Nechci pořád jen nadávat a kritizovat, ale podle mě nebyly nic moc. Na Vodním hradu, kam jsem se v sobotu zašel podívat hned několikrát, mě zastavil jeden známý, a ptal se mě, zda jsem přišel pracovně či soukromě. Řekl jsem, že hlavně za zábavou. "A ty tu nějakou vidíš?" odpověděl mi. Vyprávěl mi pak své zážitky ze slavností v sousedním Novém Boru, které probíhaly ve stejném termínu. Z toho, co říkal, musely být ty novoborské oslavy o dost lepší.

Na těch našich bylo znát, že radnice za ně utratila dost peněz, ale výsledek byl i přesto dost malátný. Dosud jsem se nezbavil dojmu - a trvám si na něm - že radnice si oslavy plánovala tak velké hlavně proto, že se blíží podzimní komunální volby. Jinak si nedokážu vysvětlit, proč je tímhle stylem nepřipravili už vloni nebo předloni atd.
Řada z plánů radnice nakonec oslavám spíš ublížila. Třeba to, že se namísto původního termínu na začátku července uskutečnily o týden dříve. Za to ale naši radní nejspíš úplně nemůžou. Ostatně i mě se zdál nový termín o dost vhodnější - na slavnostech budou moci vystoupit i školáci, kteří by se jinak už dávno rozjeli na prázdniny, a to samé platí i o divácích. Jenže v novém termínu se konaly slavnosti v řadě dalších měst a tak stánkáři měli o Českou Lípu jen pramalý zájem. Přesně na to si mě včera postěžoval i kastelán Vodního hradu. Mně osobně se ale na Vodním hradu ze všech tří míst, kde se slavnosti konaly (hrad, náměstí, park), líbilo ze všeho nejvíc.
Právě to roztažení slavností do třech míst při skromné účasti stánkařů asi také sehrálo svou roli. Kdyby bylo vše na jedno místě, možná by to vypadalo jinak. Možná právě malá účast stánkařů jakoby ukázala, že slavnosti vlastně nijak velkolepé nejsou. A sobotní obří závěrečný ohňostroj, který byl skvěle připravený tak, že skončil přesně, když začaly vyzvánět zvony na radnici, s tím příliš nekorespondoval. Bylo to jako velká krásná třešínka na mizerném dortu.
Na slavnosti nepřijela ani plánovaná hvězda sobotního večera na náměstí- skupina Bůhví, na kterou jsem se tolik těšil. Koncert v Lípě zrušili už podruhé. Tentokrát údajně kvůli zádům Ondřeje Brzobohatého, takže to organizátorům také vyčítat nelze. Obrazu slavností to ale ještě ubralo.
Na závěr jednu perličku o tom, co se během slavností přihodilo. Sám jsem u toho nebyl, ale nechal jsem si to převyprávět. Slavností se zúčastnili i lidé z partnerských měst. Norské Molde sem dokonce vyslalo celý orchestr Kvam og Sellanra Skolekorps. Po poledni vystoupil na náměstí a pak sledoval českolipské slavnosti, mimo jiné i obrazy z dějin města, které připravili českolipští školáci a středoškoláci. Obrazy prý začínaly ukázkou z doby totality. Když přitom na Vodním hradu mladí lidé vykřikovali totlitní hesla, vyzývali Lenina a mávaly symboly tehdejší doby, Norové se prý nestačili divit. Zírali, ošívali se a nakonec se zvedli a odešli. "Oni to prostě nepochopili," vysvětloval mi jeden kamarád. Tak jsem zvědavý, jestli z toho nakonec nebude nějaký mezinárodní skandál.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama