Máš moc. A moc má tebe, Aneto

18. června 2006 v 23:16 | Nabarvené ptáče
V příloze Kavárna v sobotní Mf Dnes vyšel otevřený dopis Anetě Langerové, nazvaný I myslet je třeba bez playbacku. Dva mladí politologové Ondřej Slačálek a Zuzana Brodilová v něm upozorňují na určité aspekty komunismu.
Přejeme si návrat minulého režimu, dobu, kdy byli lidé pro nesouhlas trestáni, kdy neexistovala svoboda slova i četné jiné svobody, kdy panovala jedna ideologie? Nic z toho si nepřejeme, a právě proto se ptáme, odkud vycházejí tendence něco z násilné vlády jedné strany a ideologie vrátit. Víš, může Ti to připadat paradoxní a podivné, ale my dnes nevidíme tyto sklony u těch, kteří se označují za "komunisty", nýbrž u jejich odpůrců. Právě přístup a snažení některých antikomunistů v nás vyvolávají obavy z nové totality.
Proč svou výzvu oba autoči směřují právě k Superstar Langerové vysvětlují hned na počátku.

Proč Ti píšeme? Slyšeli jsme, že jsi 1. května vystupovala na antikomunistickém koncertě na pražské Letné. Vzpomněli jsme si na dopis, který před více než třiceti lety napsal tehdejší disident Václav Havel tehdejšímu generálnímu tajemníku ÚV KSČ Gustávu Husákovi - a také my jsme cítili potřebu napsat někomu z "našich" mocných. Ale komu psát? Někomu z maškar a manažerů české státní politiky, některému z těch, kdo dodávají svou nahraditelnou lidskou tvář odosobněnému politickému systému a sytí tím své ego? Někomu z neprůhledných struktur nadnárodních firem, komusi z akcionářů, správních rad, generálních ředitelů, komusi, jehož jméno ani adresu neznáme? Zdá se nám, že osobní odpovědnost se v politické i ekonomické sféře moci tak zneprůhlednila, že se fakticky setřela - nikdo ji necítí a jen figurkám, jako byl před rokem Stanislav Gross, je připomínána. Avšak v kulturní sféře moci tato odpovědnost jakoby pořád existuje - televize a noviny sugerují, že za své činy Ty i ostatní stars ručíte celou svou osobností.
Kdyby to šlo, podepsal bych se pod první polovinu toho otevřeného dopisu. Nechtěl bych, aby se vrátil režim, který tu byl do roku 1989, některé komunisty nemám rád (některé zase jo), a třeba ti českolipští zase nemají rádi mě, ale proč usilovat o jejich zrušení, tím spíš pomocí praktik, které používali oni sami? Proč rušit uskupení lidí s jiným politickým přesvědčením, na které mají právo?(Tuhle jejich výsadu bychom měli bránit, podobně jako oni by zase měli bránit a respektovat právo na naše politické přesvědčení). Chceme se jich zbavit kvůli obavám, že by znovu nastolili režim, který tu byl před rokem 1989? Ale jděte!
Druhá polovina zméněného otevřeného dopisu byla podle mě ale zbytečná. I když to autoři možná nezamýšleli, mně to přišlo jako vychvalování komunismu tím, že ho srovnávám s nacismem. Proboha vedle nacismu přece všechno vypadá hezky! Jako nepřijímám některé argumenty antikomunistů, neberu ani takové. Pod druhou půlku bych se nepodepsal.
A také si myslím, že autoři - aby dosáhli pointy - závěr svého dopisu možná až moc vyhrotili. Na začátku vůči ní vystupují velmi korektně, jakoby k ní vzhlíželi jako k naději, jejímž prostřednictvím by se mohlo poukázat na to, co se jim nelíbí. Ze závěrečného odstavce mám ale subjektivní pocit, že spíš Langerovou napadají a - byť neutrálními slovy - urážejí. Říkají ji vlastně, že je loutka ovládaná jinou mocí, která ji využívá jen pro svou ozdobu. Nejde o to, zda s tímhle souhlasím, nebo ne, ale považuji to už za zbytečné a zbytečně vyhrocené. Tím spíš dle mého soudu ničeho nedosáhnou.
Závěrečný odstavec zní: Víš, milá Aneto, psali jsme Ti v úvodu, že máš moc, a trváme na tom. Nebyla to ale celá pravda. Zároveň je to tak, že moc má Tebe. Stala ses jedním z obrazů moci. Je hezké, že se snažíš zpívat bez playbacku, ale to nestačí. Je třeba rovněž reflektovat svět bez playbacku, který Ti jistě ochotně poskytnou různí antikomunističtí bojovníci nebo kdokoli jiný, kdo z Tebe bude chtít udělat ozdobu svého příběhu a svého usilování. Tento playback se jmenuje ideologie: a v jistém smyslu je docela jedno, zda je "komunistická", nebo "antikomunistická".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama