Louč a Pochodeň

15. června 2006 v 20:30 | Nabarvené ptáče
Podobně jako měl Jarek Nohavica pro mě neznámého Chicka
Coreu, citoval český "médiolog" Milan Šmíd ve své Louči Karla Krause. Jako motto svého me-zine si napsal: Karl Kraus měl Pochodeň, já to zkouším s Loučí...Narozdíl od Corey jsem o Krausovi sice už slyšel, ale nemohl jsem si ho pořád spojit s něčím konkrétním, tedy právě kromě Louče.
No a teď už přesně vím, že Karl Kraus byl rakouský spisovatel, dramatik a novinář českého původu. Zemřel přesně před 70 lety - 12. června 1936 ve Vídni na srdeční embólii.
Jak je to se vztahem Pochodně, Krause a koneckonců i Louče vysvětluje encyklopedické heslo v české Wikipedii. Píše se tu:
Od roku 1899 vydával vlastní noviny, Die Fackel (Pochodeň), ve kterých pranýřoval pokrytectví, korupci, měšťáckou morálku, nacionalismus, pangermanismus a v neposlední řadě i psychoanalýzu. V prvním období měl řadu externích přispěvatelů z řady uměleckých profesí. Do Die Fackel psali např. spisovatel Peter Altenberg, básník Richard Dehmel, kabaretiér a novinář Egon Friedell, malíř Oskar Kokoschka, židovká básnířka Else Lasker-Schüler, architekt Adolf Loos, spisovatel Heinrich Mann, hudební skladatel Arnold Schönberg, švédský dramatik August Strindberg, básník Georg Trakl, spisovatel Frank Wedekind, pražský spisovatel Franz Werfel nebo britští spisovatelé Houston Stewart Chamberlain a Oscar Wilde. Od roku 1911 publikoval Kraus už pouze svoje vlastní články. Vydával ji až do své smrti (poslední číslo vyšlo v únoru 1936). Celkem vyšlo 922 sešitů o dohormady více jak 20 000 stranách. (Krausovým zvykem ovšem bylo vydavát dvoj-, troj- i čtyřčísla, takže některá vydání čítala přest 300 stran).
Celé encyklopedické heslo o Krausovi z české Wikipedie je zde
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama