Když Romové, tak i Neromové

7. června 2006 v 23:37 | Nabarvené ptáče |  PÍŠE PTÁ CHE
Jak se projevuje skrytý rasismus v médiích? Například dnešní Českolipský deník přišel s článkem "Rvačka mezi policisty a Romy". Podle mě to byla rvačka mezi policisty a například čtyřmi návštěvníky baru. Je přece jedno, že to byli Romové. Proč rozdělovat svět na Romy a Neromy, když to jsou úplně stejní lidé jako my. Jak by to asi vyadalo, když by se v novinách psalo například "Pavel Nedvěd, český neromský fotbalista." Pokud u Romů stále připomínáme, že jsou Romové, pak bysme měli i u Neromů stále připomínat, že jsou Neromové.
Na druhou stranu je pravda, že onen případ, který Českolipský deník popisuje, je trochu specifický. Tomu označení "Romové" se v textu stejně nedalo vyhnout, neboť ti napadení se odvolávají na to, že je policisté také uráželi rasistickými nadávkami. Ale v titulku to být nemuselo.
No a musím také dodat, že s tímhle textem nás Českolipský deník trumfnul, my jsme ho neměli. Dělal jsem ho až dneska a také jsme u nás svedli krátkou diskusi na téma zmínit nebo nezmínit, že to jsou Romové. Bojoval jsem za svůj názor, ale nakonec jsem musel ustoupit. Udělal jsem to jen proto, že v textu se tomu stejně nedá vyhnout. A když by se článek celou dobu tvářil jakoby férově a nakonec by stejně napadené označil za Romy, možná by to vypadalo ještě hloupěji. A navíc moudřejší ustoupí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama