Jak albín z Havany miloval český sport

16. června 2006 v 21:16 | Nabarvené ptáče
Mladí Kubánci jsou blázni do sportu. Jeden z nich měl ale navrch. Seznámili jsme se s ním před dvěma lety při našich toulkách po Kubě. nepamatuji si už, jak se jmenoval. Bylo mu asi třiadvacet. Pracoval jako zřízenec v jedné z havanských nemocnic. Byl přítelem jedné ze dvou dcer v rodině, u které jsme v Havaně bydleli. A vůbec nevypadal jako Kubánec. Byl to spíš takový albín švédského nebo finského typu.
Byl fajn, bezvadně se s ním povídalo - ovšem prostřednictvím tlumočnic, neboť anglicky neuměl ani slůvko. To mu ale nevadilo, napovídal toho možná ze všech nejvíc. Abych popsal, co jsme s ním zažili, musím nejdřív napat něco u Kubáncích.
Myslel jsem si, že kubánským národním sportem je baseball. Některé baseballové stadiony jsme byli na Kubě omrknout. Na pláccích kolem nich se neprohánějí kluci s pálkami, rukavicemi, a nestojí tam žádné mety.

Kluci tam hrají hlavně fotbal. Na Kubě není v rozmezí 10-35 let žádný muž, který by nerozuměl fotbalu. Oni ho vášnivě milují. Jejich láska k této hře nezná hranic a přináší kuriózní situace.
Když jsme někomu na Kubě odpověděli, že jsme z "República Checa", okamžitě opáčil "Very good football team!!!" Taxikář čekající na rito u autobusového nádraží v Havaně to definoval ještě konkrétněji, když řekl: "I love Koller and Nedved". A barman z jednoho hotelu v Playa Santa Lucía kvůli nám svolal své kolegy - číšníky a kuchaře. "Oni jsou z Česka jako Nedvěd," řekl jim, a oni se poklonili. Kdykoliv nás poté někdo z nich viděl, ukazovali nám vztyčený palec, anebo začali tleskat.
Fotbal je v Karibiku děsně populární. Ostatně i proto teď hraje na mistrovství světa Trinidad a
Tobago. Když jsme my byli na Kubě, bylo už dva měsíce po fotbalovém mistrovství Evropy v Portugalsku. V Evropě už na šampionát všichni zapomněli. A na Kubě? Televize vysílala nezkrácený záznam čtvrtfinálového duelu Česko-Dánsko. Když dal Baroš gól, oslavil to komentátor minutovým řevem góóóóóóóóóóóóóóól.
Strašně nás ten zájem o Česko a český fotbal těšil. Na druhou stranu nám někdy bylo trapně, poněvadž my jsme žádného kubánského fotbalistu neznali. Jediný jejich sporotovec, který se nám vybavil, byl atlet Sotomayor. A přitom právě havanský albín nás škoval svou znalostí českých sportovců. On nám dokonce vyprávěl o tom, jaké rituály před každým závodem dodržuje oštěpař Jan Železný. O něm nám vyprávěl asi hodinu. Já - obyvatel České republiky - bych o našem reprezentatovi dokázal mluvit tak minutu, on - Kubánec - pořád přidával nové a nové informace. Byl naším oštěpažem docela uhranutý.
Dneska možná slaví. Protože Janu Železnému je dnes 40 let. Narodil se 16. června 1966. Je olympjským vítězem z let 1992, 1996 a 2000. A to je to, proč jsem tohle všechno napsal. Na to havanské povídání s přítelem od Azání ale moc rád vzpomínám. Zajímavé čtení o Janu Železném je tady.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama